Metale stanowią dziś jeden z filarów współczesnego budownictwa. Wykorzystywane są zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach przemysłowych. Popularność metali w budownictwie jest w pełni uzasadniona. Współczesne stopy metali są bardzo uniwersalne, wytrzymałe i odporne na negatywne czynniki, takie jak: korozja czy warunki atmosferyczne. Niektóre rodzaje metali charakteryzują się również plastycznością, łatwością obróbki oraz stylowym wyglądem. Właśnie dlatego coraz więcej wykonawców budowlanych sięga po ten materiał.
Miedź – piękna, praktyczna i ekologiczna
W budownictwie zastosowanie coraz częściej znajdują także różne rodzaje metali kolorowych. Jednym z nich jest miedź. Ten metal jest ceniony głównie za swój czerwony, efektowny kolor. Świetnie prezentuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jedną z dziedzin, która w artystyczny sposób wykorzystuje miedź to oczywiście metaloplastyka. To dziedzina obejmująca tworzenie artystycznych wyrobów z metalu. Mogą to być różnego rodzaju ozdoby z metalu, rzeźby z metalu, dekoracje ścienne i dekoracje ogrodowe z metalu, statuetki, jak również tablice z metalu, szyldy metalowe, litery z metalu i ozdoby sakralne. Efektem końcowym mogą być przedmioty użytkowe lub dekoracyjne.
Warto także wspomnieć, że miedź należy do tych metali, które można odzyskiwać w procesie recyklingu. Zatem oprócz tego, że jest stylowa i praktyczna, to jest także ekologiczna.
Metale – przyszłość budownictwa
Wykorzystanie w budownictwie rozmaitych rodzajów metali to dobre rozwiązanie – dlaczego? Metale pozwalają tworzyć niezwykle solidne konstrukcje stalowe oraz instalacje, które z powodzeniem służą przez lata. Ich niebywała plastyczność i łatwa obróbka sprawiają, że metalowe elementy ułatwiają, a także przyspieszają wiele prac budowlanych.
Jednym z przykładów praktycznego wykorzystania tego materiału to np. garaże. Wykorzystana do jego produkcji blacha sprawia, że garaże prezentują się nowocześnie i z klasą.
Garaże drewnopodobne mogą służyć jako schronienie dla samochodu, magazyn lub pomieszczenie gospodarcze. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się coś więcej niż sama blacha. Ich wykonanie jest solidne, a wygląd wpływa na estetykę. Jest jeszcze inny rodzaj garaży, które o wiele lepiej się prezentują niż znane wszystkim “blaszaki”. Są to garaże antracytowe. Nowoczesne garaże cieszą oko, a przy tym są także bardzo praktyczne.
Metalowym dopełnieniem terenu wokół domu mogą być ogrodzenia panelowe. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych ogrodzeń z siatki. Duża wytrzymałość, wysoka jakość wykonania, estetyczny wygląd oraz szybki czas powstania – to tylko kilka z zalet paneli ogrodzeniowych. Idealnie sprawdzą się one jako ogrodzenie dla firm, obiektów użyteczności publicznej, a także prywatnych posesji oraz działek.
Jak widzisz metal może mieć wiele zastosowań i na różny sposób można go z powodzeniem praktycznie wykorzystać!
Metal na dachach
Wykorzystanie miedzi – ciąg dalszy… Jak już wspomnieliśmy jest ona plastyczna i bardzo dobrze przewodzi ciepło oraz energię elektryczną. Metal ten wykorzystywany jest między innymi:
- w instalacjach,
- w rurach,
- rynnach
- pokryciach dachowych.
Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest blachodachówka. Doskonale nada się na pokrycie nowo wybudowanego domu lub w przypadku wymiany pokrycia dachu.
Blachy na pokrycia dachowe produkowane są głównie ze stali ocynkowanej, miedzi, aluminium, cynku, stopów cynku z tytanem. Każdy z wymienionych rodzajów materiału ma swoje właściwości. Niektóre z nich są mniej lub więcej odporne na czynniki zewnętrzne, w tym atmosferyczne.
W zależności od tego jaką opcję wybierzecie, zawsze trzeba wziąć pod uwagę, że może ona ulec zniszczeniu, korozji, itp. W wyniku czego dach może przeciekać. Warto wtedy mieć w zanadrzu kontakt do firmy, która zajmuje się lokalizacją wycieków.
Istnieje wiele rodzajów metali, które doskonale sprawdzają się w pracach budowlanych i wykończeniowych. Liczne zalety poszczególnych stopów, z pewnością warto rozważyć ich wykorzystanie w rozmaitych obiektach i w rozmaitych przedmiotach użytkowych.
Metal jest niezbędny w budowlance. Można to było zauważyć jak wzrosły ceny stali, jaki to miało wpływ na łączne koszty budowy domu.